Havucun Faydaları

Merhabaa yepyeni bir seri ile karşınızdayım: Süper Besinler!
Besinlerin mucizevi özelliklerini, sağlığımız üzerindeki etkilerini ve çok daha fazlasını konuşacağız🧚🏻‍♀️

Süper Besin: Havuç
🥕Düzenli olarak havuç tüketildiğinde akciğer ve kolon kanserine yakalanma riski düşüyor bunun nedeni içerisinde bulunan ‘falkarinol’ adlı maddenin anti kanserojenik etkisi.
🥕Havuçta yüksek oranda bulunan A vitamini, gözün retina  tabakasını onararak göz sağlığını korumasının yanı sıra aknelerle savaşarak cilt sağlığının korunmasında da olumlu etki gösteriyor.
🥕Içerisinde bulunan beta karoten havuca turuncu rengini veren pigmenttir. Beta karoten vücudumuzda A vitaminine dönüştürülür, bu nedenle havuç, A vitamini bakımından en zengin bitkisel kaynaktır.
🥕Aynı zamanda etkili bir antioksidan olan beta karoten vücutta  yaşlanmaya neden olan serbest radikallerle savaşır, karaciğeri temizler, toksin atımına yardımcı olur.
🥕1 adet orta boy havuç günlük lif ihtiyacının %7’sini tek başına karşılayabileceği için sindirim bozukluklarının önlenmesinde etkili bir besindir. .
🥕1 orta boy havuç yaklaşık 25-30 kaloridir ve yüksek oranda lif, A vitamini, B1-B3-B6 vitamini, C vitamini, K vitamini, potasyum ve folik asit içerir. .
🥕Üstelik kendiniz havuç yetiştirebilirsiniz ve yapraklarını da salata ve çorbalarınızda kullanabilir böylece yemeklerinizin besin değerini arttırabilirsiniz.🌱 .
🚫Faydalarını yazmakla bitiremeyeceğim havucun da fazla tüketildiğinde zararlı etkileri olabiliyor. Aşırı tüketimi sonucunda ciltte alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için doğru  miktarda tüketmekte fayda var.😊